Onet.pl poleca: Dlaczego kupujemy perfumy na prezent Gwiazdkowy?

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA…

Gdy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, sklepy prześcigają się w ofercie prezentowej na tę okazję. Drogerie i perfumerie usytuowane w galeriach handlowych budują „chińskie mury” wystawowe obficie zatowarowane różnorakiej maści pachnidłami. W niniejszym wpisie spróbuję znaleźć racjonalną odpowiedź na pytanie: Dlaczego ostatecznie to perfumy kupujemy na Gwiazdkowy prezent a nie, np. voucher do teatru czy kina?

TENDENCYJNY PREZENT

W prasie i w internecie porad jak kupować pachnidła na prezent udziela co drugi magazyn, portal, blog urodowy. Jedni sugerują zwracać uwagę na upodobania adresata, drudzy na modę, styl ubierania się a jeszcze inni na aktualnie używany zapach. Cała prawda, ważne, by zdać się również na swoją intuicję i wcześniejsze doświadczenia.

OGROMNY PROBLEM PRZEZ WIELKIE O!

Generalnie media robią z kupowania perfum wielki problem a znalezienie remedium bywa trudne nawet dla przeszkolonych konsultantek w perfumerii. Kiedyś wpajano, że perfum nie wypada kupować dla teściowej czy nowo poznanej osoby, której w Święta chcemy za coś podziękować. Teraz nie ma takich reguł.

PÓJŚCIE NA ŁATWIZNĘ?

Czy wobec tego idziemy na łatwiznę przez co perfumy stały się swoistą gwiazdkową „zapchaj dziurą”? Czy perfumy stały się artykułem pierwszej potrzeby przez co straciły na swojej wyjątkowości?

Przeczytajcie wypowiedzi osób, które zdecydowały się odpowiedzieć na pytanie dlaczego kupiły perfumy na gwiazdkowy prezent.

Anna (27) – Jestem zabieganą osobą, dużo pracuję, nie mam czasu zastanawiać się nad prezentami. Perfumy łatwo kupić, jest tak ogromny wybór, moim zdaniem cytrusowe zapachy są najbardziej uniwersalne i podobają się wszystkim. A jak się okaże, że się nie spodobają to przynajmniej flakon będzie ładnie się prezentować i cieszyć oko.

Bożena (69) – Moja emerytura nie pozwala mi kupić sprzętu gospodarstwa domowego dla synowej, pozostaję więc przy perfumach. Polskie marki oferują całkiem niezłe jakościowo zapachy, w dobrej cenie, na kieszeń emeryta. Przykro mi, ale 20-30zł to maksymalnie ile mogę wydać na gwiazdkowy upominek dla jednej osoby.

Ziomek_pl – Kobity to lubią cudeńka, lubią ładnie pachnieć, dlatego perfumy na prezent kupuję od lat. Nic innego. Może i jestem nieromantyczny, powtarzalny, ale cóż zrobić, wysilać się nie będę skoro coś jest lubiane, nie dążę za zmianami. Przed Świętami obawa przed kupnem podróbki mija, bo zostawiam wszystko na ostatnią chwilę.

Bogdan (66) – Kiedyś to łatwego dostępu do perfum nie było. Mam na myśli czasy PRLu. Żona bała się śnić o pięknych flakonikach i upojnych zapachach. Kupuję perfumy przez nostalgię dawnych lat, kiedyś były niedostępne dla poczciwców jak ja, teraz są na wyciągnięcie ręki.

Katarzyna (30) – Flakon perfum jaki by nie był zawsze ciekawie wygląda. Zawsze kupuję klasyczne perfumy, jakoś do tej do tej pory trafiam w gust. Zresztą łatwiej jest kupić po prostu zapach a nie, np. czerwoną szminkę czy żółty krawat.

Janka z bloga Wypróbowane – Kupuję perfumy na gwiazdkowy prezent jeśli znam gust danej osoby. Niektórzy sugerują się modą, wpływem mediów, reklam. Jeśli mam być szczera to sama chciałabym dostać pod choinkę ładny zapach.

Kiedy pracowałam w drogerii, nie drogie kosmetyki pielęgnacyjne zapakowane w błyszczącą folię i ozdobione kokardami a perfumy stawały się obiektem świątecznych łowów klientów. Sprzedaż / zakup były mechaniczne, szybkie, jakby niekontrolowane, klient brał do ręki pierwszy lepszy zapach, bo buteleczka ładnie wyglądała i szedł do kasy. To wszystko. Bez namysłu, bez uczuć, bez polotu. Nie podpiszę się pod słowami jakoby kupno perfum było wielkim przeżyciem.

Jakie można wysnuć wnioski czytając wypowiedzi respondentów? Ludzie kupują perfumy na prezent bo „dręczy” ich nostalgia, wspomnienia, sugerują się reklamą w mediach, nie mają czasu na myślenie a przede wszystkim to właśnie perfumy sami chcieliby dostać. Jak myślicie?

Niniejszy post został polecony przez Onet.pl

5 myśli nt. „Onet.pl poleca: Dlaczego kupujemy perfumy na prezent Gwiazdkowy?

 1. ~Tata Szymona

  Dla mnie perfumy na pewno nie będą dobrym pomysłem na prezent – chyba, że osoba, dla której mam coś kupić zasugeruje mi markę czy zapach. Perfumy są tak bardzo indywidualną sprawą, że kupując „ot tak”, idąc za marką baaardzo trudno trafić w czyjś gust, nawet jeżeli wydaje się nam że tą osobę znamy.

  Odpowiedz
 2. ~Limonka

  Wypowiem się w kwestii perfum jako obdarowywana prezentem i jako ktoś kto podaruje prezent. Dla mnie perfumy, markowe oczywiście, to bardzo miły prezent dla mnie perfum nigdy dosyć mogę przyjąc każdą ilość i zawsze, to będzie dla mnie prezent udany. Owszem może się zdarzyć, że zapach spodoba mi się trochę mniej, ale to nie jest jakaś większa wada najwyżej zaproponuję po niuchnięciu komuś z rodziny, czy koleżankom, gdy się im spodoba oddaję. Sama tez kupuję perfumy, by dać w prezencie tylko, że nie wybieram pierwszych z brzegu, czy reklamowanych perfum. Muszę sama sprawdzić, czy mi się podobają mam jednak na uwadze, że o cięższym zapachu perfumy nie każdemu będą się podobać, więc wybieram klasyczne lekkie perfumy kwiatowo owocowe takie uniwersalne zapachy, które nikogo nie odrzucą i mają bardzo miłą woń. Wcale nie uważam, że darowywanie komuś perfum to droga na skróty (chyba że ktos łapie perfumy w przelocie i jakie będa takie będą) Ja bardzo dużo serca, uwagi i czasu wkładam, by wybrać odpowiednie perfumy komuś na prezent.

  Odpowiedz
 3. ~perfumowana

  Kupować perfumy to pójść na łatwiznę, podobnie jak kupno karty do Tesco czy innego spożywczego. Niestety perfumy straciły już na wyjątkowości.

  Odpowiedz
 4. ~Janka

  Perfumy to dla mnie forma luksusu. Nie każdy tak do tego podchodzi, a szkoda. Kiedyś perfumy były czymś niedostępnym, marzeniem każdej kobiety. Teraz? Nie każdy myśli o nich w sposób wyjątkowy, a szkoda…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>