Jak używać perfum? – Babcine porady z kalendarza

Niemal każdy z nas posiadał kiedyś kalendarz „zdzierak” lub już zakupił na 2012r. Moja Mama, wierna swoim przyzwyczajeniom, takowy już posiada i oto co znalazłam nt. perfum. Na wstępnie nadmienię tylko, iż Babcia Alina – najbardziej znana autorka współczesnych polskich poradników – po kilku latach nieobecności postanowiła się przypomnieć i powrócić do Czytelników. Jest z nami od 1985r. W Internecie znalazłam tylko jedną ilustrację.

 
Foto ze strony potrawyregionalne.pl


Zatem w kalendarzu na 2012r. „Tajemnice zdrowia i urody” czytamy (fragment):

„Najłatwiej i najpełniej wyczarujemy swój własny zapach, jeśli wonności wcierać będziemy w kark, skórę za uszami, w zgięciu łokci, wierzch dłoni, wewnętrzną stronę przegubu oraz pod kolanami”. Pondato, Babcia Alina poleca, aby nie perfumować odzieży, „(…) z wyjątkiem chusteczki do nosa”. Co więcej, „trzeba bardzo uważać, aby zapach dezodorantu i lakieru do włosów nie kłócił się z zapachem perfum” i „o podstawowej zasadzie stałego kontaktu z wodą i mydłem przed stosowaniem pachnideł, pisać nie wypada”. Babcia Alina nadmienia, iż „erotyzujące działanie przypisuje się wszystkim perfumom” a tym samym wyjaśnia, że „różnica między perfumami a wodą toaletową polega na stężeniu, w jakim występuje koncentrat zapachowy”. To znaczy „perfumy zawierają od 1 do 20 procent esencji zapachowej, wody od 8 do 10 procent”. Dalej czytamy zalecenia: „jeśli nie stać nas na dobre perfumy, kupujmy mniej kosztowne wody toaletowe; zawsze lepiej się odrobinę niedoperfumować niż uperfumować przesadnie; elegancką panią otaczać powinna subtelna mgiełka zapachu, nic ponadto”.

Perfumy są drogie, mimo to przepadamy za nimi, natomiast prezent w tej postaci jest bardzo wytworny. Babcia Alina pamiętać każe, iż istnieją ogólne zasady, tj. „osoby bardzo młode używać powinny perfumy delikatne i lekkie”. Do brunetek pasują pachnidła „zdecydowane i lekko gorzkawe”, a do blondynek „subtelne i słodkie”. Oczywiste jest, aby przy wyborze perfum, zwłaszcza na prezent, uwzględnić temperament, styl życia i indywidualność osoby obdarowanej. Perfumy towarzyszyły i będą towarzyszyć miłości a węch to iście prymitywny zmysł, który wówczas nie łatwo poddaje się świadomej kontroli.

4 myśli nt. „Jak używać perfum? – Babcine porady z kalendarza

 1. ~Anka

  Owszem, perfumy sa bardzo drogie w PL. Kiedyś zdarzyło mi się kupić „oficjalną” podróbkę Chanel Chance na allegro, zrobiłam to z pełną świadomością, cena była naprawdę śmieszna w porównaniu z oryginałem, i okazało się, że zapachem niczym się nie różnią od siebie. Ostatnio ponowiłam zakup. Bardzo jestem zadowolona. :)

  Odpowiedz
   1. ~Jolka

    Złodziejami są Ci którzy za swoje produkty wyznaczają ceny w wysokości kilkaset procent ich rzeczywistej wartości.
    Przodują w tym mafie farmaceutyczne i kosmetyczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>