Sukces według Benjamina Franklina (najważniejsze cytaty)

Książkę Benjamin Franklin Autobiografia Żywot własny wygrałam w konkursie u Pana Jacka prowadzącego kanał Sukces.pl i stronę facebook.com/mistrzmotywacji

Wnikliwy czytelnik zrozumie, że niniejsza autobiografia przepełniona jest pięknymi życiowymi prawdami nadal obowiązującymi w świecie przez co uniwersalnymi; poradami dotyczącymi osiągania sukcesu i dobrobytu, przestrogami jak unikać porażek.

sukces benjamin franklin zasady

Franklin zanim stał się człowiekiem sukcesu imał się różnych zawodów; był rysownikiem banknotów, księgarzem, drukarzem, kupcem i fizykiem, próbował w życiu wszystkiego, każde nowe doświadczenie zbliżało go osiągnięcia celów.

Stał się twórcą „amerykańskiego snu”, do teraz rozpala, inspiruje, motywuje poszukiwaczy własnej, najlepszej drogi. Aby to wszystko zrozumieć trzeba koniecznie przeczytać tę pozycję. Jest ikoną w każdej dziedzinie, inspiruje nawet twórców perfum.

Źródło foto: etsy.com

Moim zdaniem Autobiografia Franklina powinna być obowiązkową lekturą w polskich szkołach, aby uczyć młodych ludzi przedsiębiorczości, odwagi w podejmowaniu decyzji, pewności siebie i wiary w swoje wyjątkowe możliwości.

Inspirujące cytaty z Autobiografii będącymi częściami składowymi SUKCESU wg. Benjamina Franklina:

Podążanie

„(…) przez życie z pewną dozą szczęścia, z którego umiałem zrobić użytek, co udało się dzięki boskiej przychylności”.

Próżność kontrolowana

„(…) ale ja jednak zawsze, gdy się z nią spotykam, przyjmuję ją pozytywnie, gdyż jestem przekonany, że przynosi ona często dużo dobrego jej posiadaczowi i osobom pozostającym w kręgu jego działalności. Aby pokazać, że nie wyrastam ponad swoją pozycję, czasem sam odbierałem zamówiony papier i wiozłem go wózkiem po ulicach, dzięki czemu byłem uznawany za przedsiębiorczego”.

Wdzięczność i umiejętność mówienia Dziękuję

„(…) całe szczęście mojego dotychczasowego życia zawdzięczam Jego Opatrzności, która (…) pozwoliła odnosić sukcesy. Moja wiara w to pozwala mieć nadzieję (…)”.

Bycie mentorem

„(…) dowodziłem, zwłaszcza gdy były do pokonania jakieś trudności”, ale także inspirowanie się innymi „(…) starałem się, jeśli to możliwe, naśladować ten styl. Z tą myślą robiłem w niektórych artykułach notatki na marginesie (…)”.

Uczciwość

„(…) coś co nie jest uczciwe nie może być pożyteczne. Jeśli zjadasz innych, to samemu możesz być zjedzonym. Niektórzy ludzie nie dostrzegają cnót, inni myślą o nich zupełnie fantastycznie, a zdarzają się tacy, którzy wykorzystują je przebiegle do złych celów”.

Wprowadzanie ulepszeń i inwestycja w edukację, 15 minut czytania dziennie zmienia postrzeganie świata

„(…) wszystkie drobne pieniądze, jakie trafiały do moich rąk wydawałem na książki. Działałem w handlu bardzo sumiennie, studiowałem księgi i w krótkim okresie stałem się ekspertem w sprzedawaniu. (…) więcej jest ludzi, którzy nie potrafią kształtować swojego umysłu i charakteru, niż tych, którzy mają na to czas i chęci”.

Czynienie dobra

„(…) Esej o projektach i (…) Esej o czynieniu dobra; prawdopodobnie wywarły one duży wpływ na sposób mojego myślenia i w konsekwencji na całe moje dalsze życie. Człowiek czasem jest hojniejszy, gdy sam ma mało pieniędzy, niż wtedy gdy ma dużo (…)”.

Jeśli się da, unikać wampirów energetycznych zwanych rzekomymi realistami

„(…) mój ojciec bardzo zniechęcał mnie, wyśmiewając moje utwory i mówiąc, że większość składaczy rymów żyje jak żebracy”. W pracy „(…) nie rozmawiano ze mną i robiono mi paskudne złośliwości, mieszając czcionki, przestawiając strony, rozbijając matryce i tak dalej, gdy tylko byłem poza pomieszczeniem (…). W każdym kraju znajdą się osoby, które wszystkim wróżą klęskę”.

Nie wdawać się w zbędne dyskusje

„(…) dyskutowanie to bardzo zły nawyk, często prowadzący ludzi do ciągłego sprzeciwiania się, utrudniając i psując w ten sposób wszelkie rozmowy i przyczyniając się do tworzenia sobie wrogów tam, gdzie mogłaby panować przyjaźń”.

Zdrowa dieta TAK, ogłupiające jedzenie NIE i niech się burzą

„(…) zetknąłem się z książką, napisaną przez Tyrona***, rekomendująca dietę warzywną. Postanowiłem tego spróbować, (…) Moja odmowa jedzenia wywoływała wiele niedogodności i często łajano mnie za nią. (…) poczyniłem duże postępy, dzięki większej jasności umysłu i sprawniejszemu jego działaniu, właściwym cechom dla osób umiarkowanych w jedzeniu i piciu (…) co tym bardziej mi się podobało z powodu małych kosztów takiej diety. (…) Piłem tylko wodę, podczas gdy pozostali pracownicy, około pięćdziesięciu osób, byli miłośnikami piwa”.

***Tyron – angielski kupiec, autor popularnych poradników, propagator wegetarianizmu.

Kolokowializmy? NIE

„Nigdy nie używałem podczas omawiania spraw dyskusyjnych słów na pewno, bez wątpliwości i tym podobnych, oznaczających bardzo kategoryczne stwierdzenia. (…) mówiłem, że wierzę w coś lub tak tę sprawę rozumiem, tak mi się wydaje lub tak o niej myślę z takiego a takiego powodu (…)”.

Pracować, ale oszczędzać, oferować pomoc,  poświęcać się

„Dzięki mojej pracy i oszczędzaniu żyło mi się całkiem znośnie (…). dzięki dobrej koniunkturze i rozważnemu oszczędzaniu mogę oszczędzić tyle pieniędzy, aby (…) założyć własny interes”.

Kontakty

„Moje znajomości ze zdolnymi ludźmi w mieście cały czas się zwiększały. (…) pracowitość dostrzegana przez naszych sąsiadów zaczęła (…) przynosić uznanie i zaufanie”.

Mieć zasady i własny system

„Wzrastało moje przekonanie, że prawda, szczerość i rzetelność w stosunkach między ludźmi są najważniejsze dla osiągnięcia szczęśliwości w życiu (…)”.

Rozrywka TAK, ale tylko ta ważna

„Czytanie było jedyną rozrywką, na jaką sobie pozwalałem”.

Pozbycie się złych nawyków

„(…) złe nawyki muszą zostać wykorzenione, a na ich miejsce muszą zostać wprowadzone i utrwalone dobre (…)”.

Dłuższa droga do sukcesu jest lepsza

„Prawdą jest, że gdy możesz dostać się na szczyt schodów nie korzystając ze stopni, będzie ci łatwo po nich zejść, jednak jeśli zaczniesz od najniższego stopnia będzie ci łatwiej wejść pod górę” i wówczas „Ten, kto raz ci uczyni przysługę, będzie bardziej skory do kolejnej niż ten, któremu ty pomogłeś”.

Zdrowa miłość do pieniędzy

„Po zarobieniu pierwszych sto funtów, znacznie łatwiej zarobić drugie sto, pieniądze bowiem z samej swej natury pomnażają się same”.

Świadomość siebie

„Rozejrzyj się w koło po zamieszkanym świecie, jak mało osób wie, co jest dla nich dobre i jak mało osób wiedząc to, stara się to osiągnąć”.

Poniższe cytaty najlepiej podsumowuje 13 nazw cnót, które Franklinowi wydały się konieczne i pożądane: umiarkowanie, milczenie, porządek, postanowienia, oszczędność, pracowitość, szczerość, powściągliwość, sprawiedliwość, czystość, spokój, surowość cielesna, pokora. Nie ze wszystkimi musimy się zgadzać w obecnej chwili, nie wszystkie muszą być dla nas aktualnie korzystne, ale warto się nimi inspirować i najlepsze wprowadzać na drogę do sukcesu.

Co o tym myślicie? Czy kierujecie się w życiu takimi samymi zasadami? Czytaliście Autobiografię Franklina?

2 myśli nt. „Sukces według Benjamina Franklina (najważniejsze cytaty)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>